XP POWER ECM100UQ43 PSU 5Vdc 10A Open Frame 80W POWER SUPPLY
  • Model: XP POWER ECM100UQ43 PSU 5Vdc 1
Add to Cart:
XP POWER ECM100UQ43 PSU 5Vdc 10A Open Frame 80W POWER SUPPLY Quad Voltage 4 outputs AC-DC, MEDICAL
Part Number ECM100UQ43
Manufactured by XP POWER
information by the manufacturer :
POWER SUPPLY AC-DC MEDICAL 4 O/P 80W
Power Supply Output Type : Adjustable Fixed
No. of Outputs : 4 Output
Input Voltage AC Min : 90V
Input Voltage AC Max : 264V
Input Supply Voltage Typ : 110V AC - 230V AC 0.9A
Output Power Max : 80W
Output Voltage - Output 1 : 5Vdc 10A
Output Voltage - Output 2 : 24Vdc 2A
Output Voltage - Output 3 : 12Vdc 800mA
Output Voltage - Output 4 : -12Vdc 800mA
Output Current - Output 1 : 10A
Product Range : ECM Series
Approval Bodies : cUL EN IEC UL
Approvals / Standards : CSA 22.2 No. 60601 EN 60601 ES 60601
Input Current : 0.9A
Inrush Current : 40A
Leakage Current : 200µA
Length : 30.5mm
No. of Outputs : 4Outputs
Operating Temperature Max : 80°C
Operating Temperature Min : 0°C
Output 4 Voltage : -12V
Output Power : 100mW
Power Rating : 100W
Power Supply Type : Switch Mode
Supply Voltage : 264V
Supply Voltage Max : 264V
Supply Voltage Min : 85V
Unit of measure EA
Country Of Origin : CN
weighs: 250g (0.249476Kg.)
Diamension:
External Depth : 30.5mm
External Length / Height : 114.3mm
External Width : 63.5mm
Height : 114.3mm