Replacement AC-DC Adaptor Charger for Phaze 4 in 1 Jump Starter Booster Pack MPN WJB-DC12V500 Type Power Adapter
  • Model: Replacement AC-DC Adaptor Char
Add to Cart:
Replacement AC-DC Adaptor Charger for Phaze 4 in 1 Jump Starter Booster Pack
MPN
WJB-DC12V500
Type
Power Adapter
Compatible Model
5.5mm x 2.1mm
Max. Output Power
6W
Voltage
12 V
Output Current
0.5A
Manufacturer Warranty
1 year
Model
12V0.5ADMTRANSFORMER
To Fit
5.5mm x 2.1mm
Amperage Rating (Amps)
500mA
Output Voltage
12.0V
Brand New Mains Linear AC-DC Adaptor Power Supply Transformer for your Item as listed in the Title.
This Adaptor is Unregulated Voltage which means the voltage starts high and comes down to 12V once 500mA of load is added.
Commonly used for Charging 12V Batteries.
Also used to replace 13V, 14V, 15V original adaptors.
Connector Size 5.5mm x 2.1mm (if you need a different size, please contact us)
The Technical Specifications are as follows -
Input: 240V 50Hz
Output: 12V DC 500mA