FSP FSP250-50PLB(1U) 250W APA-3013 100 ATX SATA Power Supply Use
  • Model: FSP FSP250-50PLB(1U) 250W APA-
Add to Cart:
FSP FSP250-50PLB(1U) 250W APA-3013 100 ATX SATA Power Supply New Pulled working 100-240vac
Model FSP250-50PLB (1U)
P/N: 9PA2509015
Type Complied with ATX and ATX12Vstandard
Single/Redundant Single
Maximum Power 220/250 Watts
Main Connector 20Pin
Output 250W(25 C):18A@3.3V,20A@5V,16A@12V,0.5A@-12V,2.0A@ 5Vsb
2 20W(50 C):14A@3.3V,18A@5V,14A@12V,0.5A@-12V,2.0A@ 5Vsb
Input Voltage 90~265V AC, Full Range Input
Input Frequency Range 47 - 63 Hz
Input Current 5A (RMS) @115V AC, 3A (RMS) @230V AC
Fans 1
MTBF 100,000 hours on maximum load at 25 C degree
Hold-up Time 17ms min.
Humidity 5~95% on operating and storage
Temperature 0 C ~ 25 C on 250W output load or 0 C ~ 50 C on 220W output load
Features
Active Power Factor Correction Meeting with EN61000-3-2
High efficiency and reliability
Remote On/Off function
Internal 12V DC fan included
Noise Killer (Thermal fan speed control function)
Low noise and ripple
Complies with FCC part 15 subpart J Class B and CISPR 22 Class B
Output over voltage, short circuit, and over current protection
100% Hi-pot, ATE, and burn-in tested
Re-settable power shut down
Approved by UL 60950, CSA C22.2 No.60950, TUV EN60950, NEMKO (CB Report), CE
Compatible Keyword: Sparkle Power (SPI) FSP250-50PLB(1U) 250W ATX12V Power Supply RoHS for 1U Chassis OEM SKU: FSP250-50PLB1UR
Output Power 250 Watt
Input Voltage 115 -230 Volts Ac
Frequency 60 / 50 Hz
Temperature Range Operating: 0C ~ 50C on Full Load;
Storage & Shipping: -20C ~ 80C
Humidity 5 ~ 90% on Operating, 5 ~ 95% on Storage
Dielectric Withstand Primary Frame Ground 1800V AC for 1 Second
MTBF 100,000 Hours on Maximum Load at 25C
Rise time Less than 20ms
Hold-up Time 17ms Minimum at Nominal Input Voltage
Output Voltage 5V -5V 12V1 -12V 3.3V 5V-SB (Current 13A 0.5A 16A 0.8A 13A 2.0A )
CONNECTORS
ATX Connector 20Pin Molex
1x SATA HDD / DVD
1x 4 Pin Molex CPU Voltage
1x 4 Pin Floppy
4 Pin Peripheral
Weight: 1111g
Dimensions ( W x H x D ) 3.93" x 1.57" x 7.87" ( 3.9" x 1.6" x 7.5" )