FSP FSP180-50MP ATX 180W SATA POWER SUPPLY MEDICAL- GRADE BALL B
  • Model: FSP FSP180-50MP ATX 180W SATA
  • 955 Units in Stock
Add to Cart:
FSP FSP180-50MP ATX 180W SATA POWER SUPPLY MEDICAL- GRADE BALL BEARING FANwith Noise Killer
Condition: New - PULLED - Works
Content: OnePower Supplyonly
Manufacturer: FSP GROUP INC.
Model: FSP180-50MP
AC Input Voltage: 100-240V~, 4A, 50-60Hz
MAX OUTPUT POWER: 180W( 3.3V& 5V=61W MAX), ( 3.3V& 12V=165W MAX)
ATX DC OUTPUT:
3.3V===16.8A(ORG)
5V===12.0A(RED)
12V===12.0A(YEL)
5Vsb===2.0A(PUR)
-12V===0.8A(BLUE)
P.G SIGNAL(GRAY)
GROUND(BLACK)
Connectors:
1 x 20Pin ATX Molex
1 x 4PinFDD
1 x SATA HDD/DVD
FEATURES:
HIGH EFFICIENCY
LOW RIPPLE & NOISE
OUTPUT OVER VOLTAGE PROTECTION
SHORT CIRCUIT PROTECTION ON ALL OUTPUTS
RESETTABLE POWER SHUT DOWN
LOW NOISE DESIGN AT FULL LOAD
100% BURN-IN UNDER HIGH AMBIENT TEMPERATURE (50C)
VACUUM-IMPREGNATED TRANSFORMER
MTBF: 100K HOURS AT 25C
100% HI-POT TESTED
LINE INPUT FUSE PROTECTION
Complied with SFX12V 2.0 and ATX12V standard Active Power Factor Correction Meeting with EN61000-3-2
Dimension: 19.1 x 8.2 x4.1 cm approx.
Weight: 870 grams.
Use With: THIS FLEX ATX 180-WATT MEDICAL-GRADE POWER SUPPLY UNIT is designed to meet or exceed the strictest operating requirement for medical systems. It features high efficiency, full range input, Active PFC, 40mm industrial-duty ball bearing cooling fan with chrome fan guard. All FSP OEM models are qualified for RoHS, Lead-Free, Green Product (G.P) global environmental friendly status.