Amigo AMS6-1201000SU AC ADAPTER 12V DC 1A Switching POWER SUPPLY
  • Model: Amigo AMS6-1201000SU AC ADAPTE
Add to Cart:
Condition: New - Excellent
Content: One Adapter only
Efficiency Level IV
Manufacturer: Amigo
MODEL NO: AMS6-1201000SU
Input:120VAC ~ 60Hz 0.5A
Output: DC 12V === 1A (1000mA)
Connecter Type: Round Barrel 2blades in - ---C---
metal connector end is barrel shaped with a (2.1mm) hollow center measuring 9mm long by (5.5mm) wide. Polarity is ( meaning a negative outer barrel with a positive ( ) center tip.
DC Plug dimensions:2.1 x 5.5 x 10mm (AxBxC)
AInner diameter - 2.1mm
BOuter diameter - 5.5mm
CLength - 9mm