3A Wall charger power adapter USB data cable for Nextbook Ares 10L NXA101LTE116 Replacement power adapter & micro USB c
  • Model: 3A Wall charger power adapter
Add to Cart:
3A Wall charger power adapter USB data cable for Nextbook Ares 10L NXA101LTE116
Replacement power adapter & micro USB cable
for
Nextbook Flexx 11, 11a, 10
Key Features
Heavy duty double insulated cable
High output extra power, rapid charger
Quality replacement for OEM adapter
Long power cable
LED power status indicator
FCC RoHS certified
Compact form factor design
Overheat circuit protection
30 days money back, one year replacement warranty from Edo Tech Supply.
Specification
100V~240V input, 5V 3000mA output