12V Adaptor Power Supply Charger for BUFFALO HD-CE500U2-EU HD-CE640U2 HARD DRIVE Custom Bundle: No Product Type: Batte
  • Model: 12V Adaptor Power Supply Charg
Add to Cart:
12V Adaptor Power Supply Charger for BUFFALO HD-CE500U2-EU HD-CE640U2 HARD DRIVE
Custom Bundle: No
Product Type: Battery Charger Type: AC/DC Adapter
Charger Type: Mains Charger Cable Length: 1.1M
Unit Type: Unit MPN: Does Not Apply
2A and below: 2A and below Connector A: 5.5 x 2.5 Jack
Amperage not forced: Amperage not forced Output Voltage: 2A, 1A, 500mA, 12 V
Modified Item: No Brand: jujin
Model: 12V Unit Quantity: 1
Fits The Above Item: Fits The Above Item EAN: Does not apply
We provide 1 year warranty with this power supply.
Features:
* Short Circuit, Over Voltage and Over Current Protection.
* Meets CEC Energy Efficiency Level IV.
* 100% burn in tested.
* Incredibly low fault rates
* No minimum load.
* Powerful 12V 2A 24W max current draw.
* Wide range 90-264 volt input for world use.
* Compact size and light weight.
* High reliability.
* 1m Lead Length
* Otuput: 12v DC
* Input: 100 - 240v 50/60hz 0.5a
* Center Positive Center Pin Connector
* Power Adapters Uk branded
* Ce marked and Rohs Certified parts for quality and safety.
* 1 year Warranty
* 100% burn in tested.
* No minimum load, can be used with devices of 2A and below.