TDK-Lambda DTM65PW150C AC Adapter 15VDC 4A 4Pin 10mm (::) 60W 10
  • Model: TDK-Lambda DTM65PW150C AC Adap
Add to Cart:
TDK-Lambda DTM65PW150C AC Adapter 15VDC 4A 4Pin 10mm (::) 60W 100-240vac Power Supply Medical AC-DC External 15V dc 4000mA
Compatible: Finecom DTM65PW150C
 100-240vac ~ 2-1A 50/60Hz.
(::) output: 15Vdc =-=-= 4A (4000mA)
Kycon KPPx-4P / equivalent,
Pins 1 & 2: -Vout
Pins 3 & 4: +Vout
Efficiency level V
Weight: 460g
Dimension: 13 x 7 x 4 cm approx.
Cable length +/- 1 meter
To use with: assorted medical and industrial equipments etc.
Specifications
TDK-Lambda_DTM65PW150C_5vdc4a_kppx4pin
Medical grade; compliant to EN 60601
Output: 15Vdc, 4000mA, 60W via Kycon KPPx-4P 4 Pin Round Plug Connector
Input: 90 - 264Vac via IEC C14 Socket (IEC 320)
ITEMS DTM65-C
Input Voltage range 90 - 264VAC (47 - 63Hz)
Inrush Current A 100A at 230VAC input, 25°C ambient cold start
Input Current A 2A at 90VAC, Full Load
Power Factor None
Leakage Current (264VAC 63Hz) mA <300uA
Hold Up Time (Typ) ms 16ms at 230VAC input
Temperature Coefficient ±0.05%/°C
Voltage Accuracy % ±1%
Adjustment Range None
Minimum Load A None
Total Regulation 15V Model: ±3%
Ripple & Noise % 1% or 100mV whichever is the greater
Short Circuit Protection - Continuous - hiccup mode
Overvoltage Protection V 110 - 150% of nominal (Cycle input power to reset)
Average Efficiency % 87%
Operating Temperature °C 0 to +50°C
Storage Temperature °C -10 to +70°C
Humidity (non condensing) 10 - 90% RH
Cooling - Convection
Withstand Voltage Input to Ground 1.5kVAC, Input to Output 4kVAC (Output is connected to Ground)
Vibration (non operating) 23.52m/s2 (10 - 55Hz: constant sweep 1 min X, Y, Z for 1 hour)
Shock < 196.1 m/s2 (20G)
Safety Agency Approvals - CE, UL60601-1, EN60601-1, IEC60601-1
Safety Class - Class I
Altitude m 3000m
Offload Power Consumption W < 0.5W
Conducted & Radiated EMI EN60601-1-2, FCC Part 18 Class B
Immunity EN55011
Weight (Typ) g 460g
Size (WxLxH) mm 69 x 132 x 39.9
Cable Length mm 1050mm