PMP130-12-Q14 AC Adapter 130W 8Pin Desktop Power Supply
  • Model: PMP130-12-Q14 AC Adapter 130W
QuantityDiscount Price
 Sold Out
PMP130-12-Q14 AC Adapter 130W 8Pins Desktop Power Supply
Condition: New - working
Content : One Adapter only
Model: PMP130-12-Q14
AC Input: 100 - 120VAC / 200-240V ~ 3.4A Max 47-63Hz 130 Watts
INPUT
Voltage 90-132VAC or 180-264VAC (auto-ranging).
Frequency 47-63Hz.
Input current 3.0A (rms) @ 115VAC.
1.7A (rms) @ 230VAC.
Earth leakage current 90uA max @ 115VAC, 60Hz.
150uA max @ 230VAC, 50Hz.
Inrush current 15A @ 115VAC or 30A @ 230VAC at 25C
and cold start.
Withstand voltage 4000VAC from input to output.
1500VAC from input to ground.
500VAC from output to ground.
OUTPUT
Power 130W max.
Voltage/current See table.
Ripple and noise 1% p-p max.
Over voltage protection Provided on output: set at 112-132% of its
nominal output voltage.
Over current protection All outputs protected to short circuit
conditions.
Temperature coefficient 0.04%/C all outputs.
Transient response Max excursion of 4% or better on all models,
recovering to 1% of final value within 500us
after a 25% step load change.
Line regulation 0.5% max at full load.
ENVIRONMENTAL
Operating temperature 0C to 70C.
Storage temperature 40C to 85C.
Humidity 5-95% non-condensing.
Derating Derate from 100% at 50C linearly to 50%
at 70C.
w w w. p o w e r b o x . i n f o
Switchbox PMP130 Series
1 0 0 - 1 3 0 W S I N G L E O U T P U T M E D I C A L A D A P T E R
GENERAL
Switching frequency 68KHz 8KHz.
Efficiency 70% min on Vo >12V, 65% min on the
others.
Hold up time 10mS min at 110VAC.
MTBF 400,000 hours min at full load at 25C
ambient, calculated per MIL-HDBK-217F.
Dimensions See drawing.
Weight 800g.
STANDARDS
Safety standards UL2601-1, CSA C22.2 No 601.1,
TUV EN60601-1.
EMC performance EN55011 Class B conducted, Class B radiated.
FCC Class B conducted, Class B radiated.
VCCI Class B conducted, Class B radiated.
EN61000-3-2 Harmonic distortion Class A.
EN61000-3-3 Line flicker.
EN61000-4-2 ESD, 8KV air and 6KV contact.
EN61000-4-3 Radiated immunity, 3V/m, 80-2500MHz.
EN61000-4-4 Fast transient/burst, 2KV.
EN61000-4-5 Surge, 1KV diff., 2KV com.
EN61000-4-6 Conducted immunity, 3Vrms.
EN6100-4-8 Magnetic field immunity, 3A/m.
EN61000-4-11 Voltage dips, 30% reduction
for 500ms, 60% reduction for 100ms and
>95% reduction for 10ms.