Phihong PSAC60W-480-R AC-DC; 48V; 1.25A; Product Specifications Product Attribute Attribute Value Configuration Enclos
  • Model: Phihong PSAC60W-480-R AC-DC; 4
Add to Cart:
Phihong PSAC60W-480-R AC-DC; 48V; 1.25A;
Product Specifications
Product Attribute Attribute Value
Configuration Enclosed
Input Voltage 100 VAC ; 110 VAC ; 115 VAC ; 120 VAC ; 127 VAC ; 190 VAC ; 200 VAC ; 220 VAC ; 230 VAC ; 240 VAC
Mounting Type Desktop
Number of Outputs 1 Output
Operation Switching
Output Current 1.25 A
Output Power 60 W
Output Voltage 48 VDC
Primary Type AC-DC
Series PSAC60W Series
Type External
Voltage, Input Range 100-240 VAC
Overview
AC Input Voltage 90-264 VAC, 2-Wire Design
Class B: EMI
2-Wire IEC C-8 Input
Dimensions: 5.12" × 2.36" × 1.30"
Non-Vented Spill Proof Case
Over-Voltage/Current and Short Circuit Protection
AC Input Frequency: 47-63 Hz
Level V Efficiency Compliance
No Load Power Consumption <0.5 W