Output: 12VDC 1000mA AC/DC Adaptor Power Supply Model: LK-D120100 for Childs Car MPN: WJB-Y481201000D EAN: Does not
  • Model: Output: 12VDC 1000mA AC/DC Ada
Add to Cart:
Output: 12VDC 1000mA AC/DC Adaptor Power Supply Model: LK-D120100 for Childs Car
MPN:
WJB-Y481201000D
EAN:
Does not apply
Type:
Power Adapter
Compatible Model:
5.5mm x 2.1mm
Max. Output Power:
12W
Voltage:
12 V
Manufacturer Warranty:
1 year
Model:
12V1ADMTRANSFORMER
To Fit:
5.5mm x 2.1mm
Amperage Rating (Amps):
1A = Perfect for 1A and below
Output Voltage:
12.0V
This Adaptor is Unregulated Voltage which means th voltage starts high and comes down to 12V once 1000mA of load is added.
Commonly used for Charging 12V Batteries.
Connector Size 5.5mm x 2.1mm (if you need a different size, please contact us)
The Technical Specifications are as follows -
Input: 240V 50Hz
Output: 12V DC 1000mA