Original 280W 20V 14A ADP-280EB B For 2023 ASUS ROG Strix G16/i9-13980HX/RTX4070 Compatible Brand For ASUS Bundled Item
  • Model: Original 280W 20V 14A ADP-280E
Add to Cart:
Original 280W 20V 14A ADP-280EB B For 2023 ASUS ROG Strix G16/i9-13980HX/RTX4070
Compatible Brand
For ASUS
Bundled Items
Power Cable
Output Current
14.0A
Color
Black
Max. Output Power
280.0W
Compatible Model
For 2023 ASUS ROG Strix G16/i9-13980HX/RTX4070 Notebook PC
MPN
ADP-280EB B REV:A01 0A001-00801800
Compatible Product Line
For ASUS ROG Strix G16 2023 /i9-13980HX/RTX4070 Notebook PC
Brand
ASUS
Type
AC Adapter
Manufacturer Warranty
1 Year
Voltage
20.0V
Model
Country/Region of Manufacture
China
Please Note: There is no original packaging, just our own packaging.
Specification:
■ AC Input: AC 100V - 240V 50-60Hz 3.2A(for worldwide use)
■ DC Output: 20.0V 14.0A 280.0W
■ Condition: OEM 100%Genuine Original
■Outlet: 3 prong
Connector size: 6.0mm*3.7mm With Pin Inside(ref to the picture).