Mean Well GS160A12-R7B Desktop Adapter Power Supply Charger 12V 11.5A 140W 4pin Brand: Mean Well Model: GS160A12-R7
  • Model: Mean Well GS160A12-R7B Desktop
Add to Cart:
Mean Well GS160A12-R7B Desktop Adapter Power Supply Charger 12V 11.5A 140W 4pin
Brand:
Mean Well
Model:
GS160A12-R7B
MPN:
Does Not Apply
Country/Region of Manufacture:
China
Maximum Voltage Output:
12 V
Description
Features:
Universal AC input / Full range
3 pole AC inlet IEC320-C14
Built-in active PFC function, PF larger than 0.95
Protections: Short circuit / Over load / Over voltage / Over temperature
Fully enclosed plastic case
Approvals: UL / CUL / PSE / TUV / BSMI / CCC / CB / FCC / CE
Classâ… power (with earth pin)
LED indicator for power on
No load power consumption less than 0.5W