GST160A24-R7B Power Adapter Charger for MW PFC GS160A24-R7B 160W 24V 6.67A Interface: American plug Country/Region o
  • Model: GST160A24-R7B Power Adapter Ch
Add to Cart:
GST160A24-R7B Power Adapter Charger for MW PFC GS160A24-R7B 160W 24V 6.67A
Interface:
American plug
Country/Region of Manufacture:
China
Brand:
Unbranded
Input power:
100-240V
Color:
Black
Welcome contact for available wholesale price, thank you!
DESCRIPTION
* Ripple: 180mV
* Efficiency: 92.5%
* DC output range: 24V, 0 ~ 6.67A
* Output voltage accuracy: ± 3%
* Input voltage range: 85 ~ 264Vac or 120 ~ 370Vdc
* Input surge current: cold start, 120A at 230V
* Start up hold time: 2000ms, 20ms, 20ms at 230VAC full load
* Overload protection: overcurrent point is 105% ~ 135%, automatic detection, automatic recovery
* Over-voltage protection: turn off when 105% -135% of rated output voltage, restart to recover
* Overheat protection: turn off when RTH2> 90 ℃ ± 10 ℃, restart to recover