Genuine FSP FSP180-AAAN1 180W 24V 7.5A Power Supply AC DC Adapter FSP180-AAA Country/Region of Manufacture: China Ou
  • Model: Genuine FSP FSP180-AAAN1 180W
Add to Cart:
Genuine FSP FSP180-AAAN1 180W 24V 7.5A Power Supply AC DC Adapter FSP180-AAA
Country/Region of Manufacture: China
Output Voltage: 24V Compatible Brand: Universal
Brand:
FSP
Max. Output Power: 180W
Output Current: 7.5A MPN:
9NA1800922
UPC:
Does not apply
Genuine FSP FSP180-AAAN1 180W 24V 7.5A Power Supply AC/DC Adapter
NO POWER CORD INCLUDED
P/N: 9NA1800922
Brand new item.
Features
180-WATT
24V @ 7.5A MAXIMUM PERFORMANCE
ENERGY SAVER / STAND-BY LESS THAN 0.5-WATT
HIGH-EFFICIENCY POWER CONVERSION RATIO @ 87%+
MEETS CEC (California Energy Commission) LEVEL IV STANDARDS
LOW RIPPLE
LOW OPERATING NOISE
AC SOCKET IEC320 C14
DURABLE-DUTY MOLD-INJECTED CASING
PATENTED INPUT FUSE PROTECTION TECHNOLOGY
FIXED CIRCULAR LOCKED PLUG (4-PIN)
Specifications
APPLICATIONS:
GENERAL, VARIES
COOLING FAN (S):
N/A
MAXIMUM OUTPUT POWER:
180-WATT | 24V @ 7.5A MAXIMUM
CAPACITY:
7.5A
VOLTAGE:
24V
OUTPUT CONNECTORS:
CONNECTOR SIZE:
N/A
OPERATING EFFICIENCY:
87% + | Meets CEC (California Energy Commission)  LEVEL IV Standards
OPERATING TEMPERATURE:
0 ~ 40 °C +
OPERATING HUMILITY:
5 ~ 95% NON-CONDENSING
STORAGE TEMPERATURE:
-20 ~ 80 °C +
RIPPLE / NOISE:
≤380m Vp-P
SAFETY APPROVAL:
CB, UL/cUL, CE, TUV, PSE, EK, DFT, EMC, FCC, C-TICK
MBTF:
100,000 HOURS @ TYPICAL
OTHER TESTS:
100% HI-POT, 100% BURN-IN @ FULL LOAD
UNIT SIZE:
85mm (W) X 170mm (L) X 41mm (H)
UNIT WEIGHT:
ABOUT 2.0 LB (S)
INPUT SPECIFICATIONS:
Input Voltage:
100V AC to 240V AC, 47 ~ 63Hz
Power Factor Correction (PFC):
AUTO FULL RANGE
Input Current:
≤2.5A
Input Protection:
Patented Input Fuse Protection
AC INPUT TYPE:
STANDARD AC CORD (INCLUDED)
OUTPUT SPECIFICATIONS:
NUMBER OF OUTPUTS:
1
Output Voltage:
+24V DC
Output Current:
7.5A @ +24V DC MAXIMUM