42V for Jetson Electric Bike Charger JY-420150 for Jetson Bolt/Bolt Pro/Adventure/Metro/Journey/LX10/J5/J8 Bikes,42V 2A
  • Model: 42V for Jetson Electric Bike C
Add to Cart:
42V for Jetson Electric Bike Charger JY-420150 for Jetson Bolt/Bolt Pro/Adventure/Metro/Journey/LX10/J5/J8 Bikes,42V 2A Electric Scooter Charger for Jetson Eris Pro/Ora Pro/Racer/Rhythm Scooters
Item Weight 13.44 ounces
Output Voltage 42 Volts (DC)
Specification Met UL
Input Voltage 120 Volts (AC)
About this item
Input: AC 100-240V 50/60Hz; Output: DC 42V 0.5A/1A/1.5A/2A; 5.5*2.1/2.5mm coaxial ("barrel") connector
The 42V 2A electric scooter charger uses a coaxial (or "barrel") connector works with any 36 volt lithium scooters with 5.5*2.1/2.5mm, as a replacement for charger model JY-420150 FY-4202000 PS650D420Y1500S FY0634201500 CP4215 FY0684201500
⚠️ NOT fits for 3-Prong Connector. ⚠️NOT Fit for ❌24V and ❌25.2V and ❌29.4V Battery. ⚠️Don't use for Lead-acid Battery
Led indicator: red light means charging, green light means full of charge
UL Listed with full protection of over voltage, over current, short circuit, over temperature
42V replacement for Jetson electric bike charger
DC 42 volt 0.5A/1A/1.5A/2A
5.5*2.1/2.5mm coaxial ("barrel") connector
optimized for 36V Lithium-ion batteries