42V for Jetson Electric Bike Charger JY-420150 for Jetson Bolt/Bolt Pro/Adventure/Metro/Journey/LX10/J5/J8 Bikes,42V 2A
  • Model: 42V for Jetson Electric Bike C
Add to Cart:
42V for Jetson Electric Bike Charger JY-420150 for Jetson Bolt/Bolt Pro/Adventure/Metro/Journey/LX10/J5/J8 Bikes,42V 2A Electric Scooter Charger for Jetson Eris Pro/Ora Pro/Racer/Rhythm Scooters
Item Weight 13.44 ounces
Output Voltage 42 Volts (DC)
Specification Met UL
Input Voltage 120 Volts (AC)
Input: AC 100-240V 50/60Hz; Output: DC 42V 0.5A/1A/1.5A/2A; 5.5*2.1/2.5mm coaxial ("barrel") connector
The 42V 2A electric scooter charger uses a coaxial (or "barrel") connector works with any 36 volt lithium scooters with 5.5*2.1/2.5mm, as a replacement for charger model JY-420150 FY-4202000 PS650D420Y1500S FY0634201500 CP4215
⚠️ NOT fits for 3-Prong Connector. ⚠️NOT Fit for ❌24V and ❌25.2V and ❌29.4V Battery. ⚠️Don't use for Lead-acid Battery