24 Volt 8 Amp Battery Charger 24V 7A 8A XLR Connector for Sealed AGM, Gel,24BC8000T-1,4C24080, BATC8, Dalton Medical, He
  • Model: 24 Volt 8 Amp Battery Charger
Add to Cart:
24 Volt 8 Amp Battery Charger 24V 7A 8A XLR Connector for Sealed AGM, Gel,24BC8000T-1,4C24080, BATC8, Dalton Medical, Heartway Brand Product, Sunrise Medical, CH5404
Connector Type XLR
Special Feature Fast Charging
Color Golden
Input Voltage 240 Volts
Amperage 8 Amps
Wattage 192 watts
Output Voltage 24 Volts
Power Source Corded Electric
Item Weight 0.52 Kilograms
Input: AC 100-240V 50/60Hz; 1.5A Output: DC 24V 8A 192W Max. Faster Charge than 24V/1A, 24V/1.5A,24V/1.8A,24V/2A, 24V 3A, 24V4A, 24V5A
Provides short circuit protection to ensure a full charged battery.
Connecter size: Male 3-Pin XLR
Compatible Models: Fitted with a standard 3 pin Neutrik plug. Such as : ActiveCare, Bladez XTR, Currie, Drive Cirrus Plus EC, Golden Technologies, GT, IZIP, Jazzy, LASHOUT, Mongoose, Pacesaver, Pride, Rascal , Shoprider and so on.
Brand New Replacement Product, works as genuine parts, 100% OEM Compatible!
Specifications:
Output Voltage: 24V
Amperage: 8A
Input Voltage: 110-240Vac 50/60Hz 1.5A
Connecter size: Male 3-Pin XLR
Fitted with a standard 3 pin Neutrik plug .